Érdekességek a nálunk termő BIO gabonákról:
Tönköly – Triticum spelta
A tönkölybúza hazánkban őshonos növény. Sokféle vitamint, ásványi anyagot (pl: B- és E-vitaminok, kalcium, magnézium…), fehérjéket és más egyéb hasznos tápanyagot tartalmaz, jóval többet mint a sima búza. Magas a rosttartalma, könnyen emészthető, fontos része az egészséges étrendnek. Pelyhesítve a tönköly például müzlinknek is része lehet. (Érdemes szétnézni a különféle receptek között, hiszen nagyon sokféleképpen felhasználható gabona.)
Alakor – Triticum monococcum
Az alakor egy ellenállóbb, igénytelenebb búzafajta, ezért például előnyösebb fajta a vegyszermentes termesztéshez. Gyökérsavaival védi magát a gyomnövények ellen. A ma ismert búzafélék nagy része eredeztethető az alakorból.
Egyszemű búza, azaz egy levélkén egy szem található, a szemen nincsen vágás, és puhább az anyag is mint a modernebb búzáké, élvezettel rágcsálható. A gluténja annyira más, mint a modern búzáké, hogy a gluténérzékeny emberek egy részénél nem vált ki allergiás tüneteket.
Sütéskor nem akar úgy puffadni, inkább lepény szeretne lenni, ezért vagy keverve, vagy formakenyérben ajánlott sütni. Gazdag antioxidánsokban, és A-vitaminban is amellett, hogy kiváló rost és fehérjeforrás is.
Ásatásokon a tönke és az alakor kimutatható Magyarországon évezredekkel korábbról. prof. Dr Gyulai Ferenc ezzel foglalkozó írásait érdemes elolvasni. (Online olvasható a Határtalan Régészetben megjelent cikke, vagy a Köleskása és vörösbor. De ezeken kívül a Növényvédelem folyóiratban is írt az alakorról.)
Tönke – Triticum dicoccum
Elég ritka, hogy valaki tönkét termeszt, pedig egészen a 19. századig nagyon elterjedt növényünk volt. Magyarország egyetlen tönke fajtáját a MTA AKT Mezőgazdasági Intézetében nemesítették, olvasható a biokontroll.hu-n.
Nagyméretű, oldalról lapított, tömött kalásza hosszú, erős, fekete szálkás. Manapság inkább hegyvidéken vetik, vagy kifejezetten abból a célból, hogy segítsék ennek az ősi, ellenálló növényfajtának a fennmaradását. A talaj nitrogéntartalmára érzékeny növény, intenzív termesztésre ezért nem ajánlott.
Szintén magas a rost- és antioxidáns tartalma, különleges étrendek, diéták ajánlott alapanyaga.
Rozs – Secale cereale
Sokrétű felhasználhatósága miatt népszerű, hidegtűrő növény. Javítja a bélműködést és csökkenti a koleszterinszintet, és magas az ásványi anyag tartalma. A rozsban gazdag kenyérfélék jobban telítenek, tartós, lapos, sötét színű kenyereket készíthetünk belőle, vagy keverhetjük más gabonával. Otthon rozsból készíthető a legjobb kovász a Natur Projekt cikke szerint, mert a teljes kiőrlésű rozs felületén ideális baktériumok és gombák vannak a hosszan aktív kovászhoz.
Zab – Avena sativa
Nagyon kedvező a talajnak, a lengyelek szerint a föld gyógyítója. Jól átszövi a gyökereivel a talajt, ideális a vetésforgóba. A zab mintegy ötven fajából Magyarországon kb. húsz honos.
Népszerű takarmánynövény, de számunkra is kiváló élelmiszer. Hasznos szív- és érrendszeri panaszok ellen, magas ásványi anyag forrás, a többi gabonához képest kiemelkedően magas fehérje- és zsírtartalommal. Érdemes tudni, mennyire összeköttetésben van az agyunk és a bélrendszerünk egészsége. A zabban található béta-glükán rosttartalma segíthet csökkenteni a fáradtságot, fejfájást, szorongást, és levertséget is a Very Well Health tanulmánya szerint.
Gluténmentes étrendben kiváló alternatíva, de aki cöliákiás, annak azért csak óvatosan, mert keresztszennyeződés más gabonákkal előfordulhat tároláskor, szállításkor.