Így műveljük földjeinket
Sajnos a jelenlegi mezőgazdasági gyakorlatban nagyon nehéz garantálni, hogy ne szennyeződhessen a BIO gabona vegyszerezett növényekkel. A minősítő szervezetek persze minden gazdával betartatják a jogszabályokat, de mi máshogy közelítjük meg az Ökológiai gazdálkodást.
Csak azokat a tábláinkat vetjük, ahol nincsenek szomszédaink. A legjobb zagyvamenti területeinket sajnos bérbe kellett adjuk, mert túlságosan elaprózott, és a sok konvencionális gazda között kellene BIO növényeket előállítani. Ez azért problémás, mert noha minden vegyszernél meg van adva, hogy milyen permetezési eljárásnál (drón, repülőgép, hidas permetező) hány métert kellene eltartani a tábla szélétől, a valóságban ezt senki sem tartja be. A táblák széle a BIO művelésnek egy szürke zónája. Hány métert kell külön levágni, mert szennyeződött? Ezt nehéz megmondani, mi inkább csak a nagyobb, természetes határokkal bíró területeinken dolgozunk.
Gépeink
Grubber: talajt nem forgatunk, csak grubberrel lazítunk. Sajnos nagyon ritkán, de néha meg kell szántani területeket, amikor fásszárú vagy valamilyen gyom eluralkodik, de az éves talajlazítás grubberrel történik.
Rövidtárcsa: sekély művelésnél jó gyomirtó képesség. Használatát követően azonnal valamilyen vetemény készül (fővetemény, vagy takarónövény).
Gyomfésű: megfelelő időpontban amikor a főnövény már erős gyökérrel bír, a gyom még gyenge, és van nedvesség a talaj tetejében, nagyon jó gyomirtást lehet végezni vele.
Trágyaszóró: a szervestrágya-kijuttatás nagyon munkaigényes, de nem öli a talaj humusztartalmát. Sajnos a trágyaszóró tömöríti a talajt, amit szórás után be kell forgatni. Ilyenkor kell szántani, vagy egyéb módon 10-20 cm mélyre leforgatni a trágyát.
Kombájn: Bio terményeket nem jó konvencionális termények aratására használt kombájnal aratni, ezért saját kombájnunk van. Így nem keveredik konvencionális mag a BIO termésbe. A gép takarítását-tisztítását követően lehetséges lenne bérkombájnnal aratni, de ekkor ismét ott a lehetősége a szennyeződésnek. (Valamint a bérkombájnra sokszor várni kell.)
Pásztói üzemünkben saját rostánk, triőrünk, és szeparátorunk van. Az üzemek, ahol BIO gabonákat dolgoznak fel, minősítéssel bírnak, a saját gépekkel a szállítást tudjuk kiváltani.
Szeparátorunk működés közben:
A BIO gabonák hántolása, tárolása
Az ökológiai gazdálkodásban termesztett gabonák többnyire pelyvás magok. Ez azt jelenti, hogy a szem nem pereg ki a kalászból, hanem a szemeket külön-külön pelyvalevél veszi körbe. Ezt kell külön speciális géppel hántolni a szemről, ami igen költséges, és csak akkor hoz megfelelő eredményt, ha a termény elég tiszta. A pelyva ugyanakkor megvédi a magot a kártevőktől. Ezért nem szabad a vetőmagot egyáltalán meghántolni, mert a föld alatt is –a csávázás helyett- ez tartja távol a kártevőket. Ezért érdemes a terményt is ebben a formában tárolni, és csak annyit meghántolni, amennyit feltétlenül szükséges. A hántolt terményt pedig hűtve tároljuk.
Saját telephelyen tároljuk a terményeket. Ez egyrészt előírás, hiszen konvencionális telephelyen a tárolókat általában ciángázzal bogármentesítik, másrészt ténylegesen látjuk—tudjuk mi történik a terményünkkel.